PROTOKOLI RADIOLOŠKIH PRETRAGA TE UPUTE ZA PRIPREMU PACIJENATA
U sklopu Zavoda za radiološku i ultrazvučnu dijagnostiku Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ u Zagrebu izvode se snimanja različitih dijelova tijela.
U radiološkoj dijagnostici snimanja se izvode pomoću digitalnog uređaja za radiografiju i/ili dijaskopiju.
NARUDŽBE I PRIJAVE za pojedine preglede mogu se obaviti telefonom ili e-mailom:
Jedinica za radiografiju i dijaskopiju: Tel. 01 2826 132 ili e-mail: narucivanje@bfm.hr
Dolazite u dogovrenome terminu sa svom medicinskom dokumentacijom potrebnom za radiološki pregled, a to su:
– Valjana uputnica
– Povijest bolesti
– Raniji nalazi
– Ranije radiološke snimke
Pri dolasku radiološki tehnolog provjerava Vašu medicinsku dokumentaciju i uzima kratku anamnezu. Kod pacijentica u fertilnoj dobi provjeravamo da li se radi o trudnoći te svojim potpisom pacijentice potvrđuju da nisu trudne. Upisujemo Vas u naš informatički sustav, potom odlazite u kabinu (u dogovoru s radiološkim tehnologom skidate odjeću i nakit s dijela tijela koji će se snimati).
Dok ste u kabini, radiološki tehnolog će upisati Vaše osobne podatke (prezime i ime; godinu Vašega rođenja te Vaš spol) u radnu stanicu rendgenskog uređaja.
VRSTE PROJEKCIJA I NJIHOV NAČIN IZVOĐENJA
Snimanja se mogu izvoditi u nekoliko projekcija :
-Standardne: PA (Posterior-Anterior), tj. prsima prema stativu i AP (Anterior-Posterior), tj. leđima prema stativu
-Profilne: LL (Latero- Lateralis)
-Modificirane
RTG SINUSA
Standardna (AP): Sjedite, licem ste okrenuti prema stativu. Usta su Vam makismalno otvorena te bradom i nosom dodirujete papirnati ubrus koji je postavljen iz higijenskih razloga na podlogu. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
RTG PLUĆA
Izvodi se u dvije projekcije: Standardna (PA) i Profilna (LL)
Standardna snimka (PA): Prsnim košem ste naslonjeni na stativ, rukama se držite za rukohvate stativa te ramena izbacite prema stativu. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
Profilna snimka (LL): Stojite bokom naslonjeni na stativ, rukama se primite za laktove iznad Vaše glave. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
RTG ABDOMENA NATIVNO
Standardna snimka (PA): Stojite trbuhom prislonjeni na stativ, rukama se držite za rukohvate stativa. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
RTG UROTRAKTA NATIVNO
Standardna snimka (AP): Ležite leđima na radiološkom stolu, ruke su Vam položene uz tijelo. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
RTG CIJELE KRALJEŽNICE
Izvodi se u dvije projekcije: Standradna (AP) i Profilna (LL)
Standardna snimka(AP): Stojite leđima naslonjeni na stativ,ruke su položene uz tijelo. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
Profilna snimka (LL): Stojite bokom naslonjeni na stativ, rukama se primite za laktove iznad Vaše glave. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
RTG VRATNE KRALJEŽNICE
Izvodi se u dvije projekcije: Standradna(AP) i Profilna (LL)
Standardna snimka (AP): Stojite leđima naslonjeni na stativ, ruke su položene uz tijelo te ramena spustite koliko god možete. Radiološki tehnolog će Vam lagano zabaciti glavu te će Vas uputiti u kojem trenutku budete mirni i ne dišete.
Profilna snimka (LL): Stojite ramenom naslonjeni na stativ, ruke su položene uz tijelo te ramena spustite koliko god možete. Radiološki tehnolog će Vam lagano zabaciti glavu te će Vas uputiti u kojem trenutku budete mirni i ne dišete.
RTG VRATNE KRALJŽNICE STANDARDNO FUNKCIJSKE SNIMKE
Izvodi se u četiri projekcije: Standardna (AP) i Profilna (LL), u antifleksiji (glava prema naprijed) te u retrofleksiji (glava prema straga)
Standarna snimka (AP): Stojite leđima naslonjeni na stativ, ruke su položene uz tijelo te ramena spustite što više možete. Radiološki tehnolog će Vam lagano zabaciti glavu te će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
Profilna snimka (LL): Stojite ramenom naslonjeni na stativ, ruke su položene uz tijelo te ramena spustite što više možete. Radiološki tehnolog će Vam lagano zabaciti glavu te će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
Antefleksija: Ostanete stajati u profilnom položaju ( ramenom naslonjeni uz stativ, ruke su položene uz tijelo te ramena spustite što više možete). Nastojte kretnje ostvariti samo u vratnom dijelu tako da bradom pokušavate dodirnuti prsa. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
Retrofleksija: Ostanete stajati u profilnom položaju ( ramenom naslonjeni uz stativ, ruke su položene uz tijelo te ramena spustite što više možete). Nastojte kretnje ostvariti samo u vratnom dijelu tako da bradu pokušate što više podignuti. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
RTG TORAKALNE (PRSNE) KRALJEŽNICE
Izvodi se u dvije projekcije: Standradna (AP) i Profilna (LL)
Standardna snimka (AP): Stojite leđima naslonjeni na stativ,ruke su položene uz tijelo. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
Profilna snimka (LL): Stojite bokom naslonjeni na stativ, rukama se primite za laktove iznad Vaše glave. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
RTG LUMBO SAKRALNE (SLABINSKO TRTIČNE) KRALJEŽNICE
Izvodi se u dvije projekcije: Standradna (AP) i Profilna (LL)
Standardna snimka (AP): Stojite leđima naslonjeni na stativ, ruke su položene uz tijelo. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
Profilna snimka (LL): Stojite bokom naslonjeni na stativ, rukama se primite za laktove iznad Vaše glave. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
RTG LUMBO SAKRALNE (SLABINSKO TRTIČNE) KRALJEŽNICE STANDARNO FUNKCIJESKE SNIMKE
Izvodi se u četiri projekcije: Standardna (AP)i Profilna (LL), u Antifleksiji (trup što više zabačen sprijeda), te u Retrofleksiji (trup prignut straga)
Standardna snimka (AP): Stojite leđima naslonjeni na stativ, ruke su položene uz tijelo, ramena spustite koliko god možete te lagano zabacite trup. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
Profilna snimka (LL): Stojite ramenom naslonjeni na stativ, ruke su položene uz tijelo, ramena spustite koliko god više možete te lagano zabacite trup. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
Antefleksija: Ostanete stajati u profilnom položaju ( ramenom naslonjeni uz stativ, rukama se primite za laktove iznad Vaše glave.) i nastojte kretnje ostvariti samo u lumbalnom (slabinskom) dijelu tako da gornji dio tijela pokušate što više podignuti. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
Retrofleksija: Ostanete stajati u profilnom položaju ( ramenom naslonjeni na stativ, rukama se primite za laktove iznad Vaše glave.) i nastojte kretnje ostvariti samo u lumbalnom (slabinskom) dijelu tako da gornji dio tijela pokušate što više pomaknuti prema natrag. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
RTG KRANIOGRAMA
Izvodi se u dvije projekcije: Standradna (PA) i Profilna (LL)
Standardna snimka (AP): Ležite leđima na radiološkom stolu, ruke položene uz tijelo. Bradu ćete blago privući prsima. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
Profilna snimka (LL): Ležite prsima na radiološkom stolu, ovisno o potrebi snimanja postaviti ćemo Vas u lijevi ili desni profil. Jednu ruku držite pored tijela, dok drugu ruku postavljate pored Vaše glave. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
RTG KLJUČNE KOSTI
Standardna snimka (PA): Prsima ste prislonjeni na stativ te Vam je glava okrenuta na stranu koja se ne snima. Ruke su Vam spuštene niz tijelo i blago zaokrenuta prema unutrašnjoj strani tijela. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
RTG RAMENA
Izvodi se u dvije projekcije: vanjska rotacija (eksterna) i unutarnja rotacija (interna)
Vanjska rotacija (eksterna): stojite leđima naslonjeni na stativ. Ruka Vam je uz tijelo, a dlan Vam je okrenut prema van. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
Unutarnja rotacija (interna): stojite leđima naslonjeni uz stativ. Ruku savijte u laktu te dlan položite na trbuh. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
RTG NADLAKTICE
Izvodi se u dvije projekcije: standardna (AP) i profilna (LL)
Standardna snimka (AP): stojite leđima naslonjeni na stativ. Ruka Vam je uz tijelo, a dlan Vam je okrenut prema . Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
Profilna snimka (LL): stojite leđima naslonjeni na stativ. Ruka Vam je uz tijelo, a dlan Vam je okrenut prema unutra. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
RTG LAKTOVA
Izvodi se u dvije projekcije: standardna (AP) i profilna (LL)
Standardna snimka (AP): sjedite pored stola s rukom ispruženom koja je u visini stola. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
Profilna snimka (LL): sjedite pored stola s rukom savinutom u laktu pod kutem od 90o u razini stola. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
RTG PODLAKTICE
Izvodi se u dvije projekcije: standardna (AP) i profilna (LL)
Standardna snimka (AP): sjedite pored stola s rukom ispruženom tako da Vam je rame, lakat i zglob u visini stola. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
Profilna snimka (LL): sjedite pored stola s rukom savinutom u laktu pod kutem od 90o u razini stola. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
RTG ŠAKE
Izvodi se u dvije projekcije: standardna i kosa
Standardna snimka: sjedite pored stola, šaku prislonite dlanom na stol. Prste lagano razmaknite i opustite ruku. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
Kosa („Citra“): sjedite pored stola, šaka Vam je prislonjena dalnom na stol. Sastavite palac i kažiprst, dok ostale prste blago zaokrenete i blago razmaknete. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
RTG SAKROILIJAČNIH ZGLOBOVA
Izvodi se u tri prjekcije: standardna (AP) i dvije kose (za svaki sakroilijačni zglob zasebno), po potrebi se radi snimka po Barschoniju
Standardna snimka (AP): ležite leđima na radiološkom stolu s koljenima blago zakrenutima prema van. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
Kosa: ležite na leđima na radiološkom stolu, blago zaokrenuti kukovima na bok ovisno o zglobu kojega Vam snimamo. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
Modificirana snimka po „Barschoniju“: ležite leđima na radiološkom stolu s koljenima blago zakrenutima prema van, dok su Vam stopala priljubljena. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
RTG SAKRUMA (TRTIČNE KOSTI)
Izvodi se u dvije projekcije: standardna (AP) i profilna (LL)
Standardna snimka (AP): ležite leđima na radiološkom stolu s ispruženim nogama, a ruke su Vam prekrižene na prsima. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
Profilna snimka (LL): ležite bočno na radiološkom stolu, gornju nogu savinete, dok donju ispružite. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
RTG ZDIJELICE
Standardna snimka (AP): ležite leđima na radiološkom stolu s ispruženim nogama tako da prste spojite,a pete ostaju blago razmaknute. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
RTG OBA KUKA
Izvodi se u tri prjekcije: standardna (PA) i dvije kose (za svaki kuk zasebno)
Standardna snimka (AP): ležite leđima na radiološkom stolu s ispruženim nogama tako da prste spojite, a pete ostaju blago razmaknute. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
Kosa: ležite leđima na radiološkom stolu. Ovisno o kuku kojega snimamo, nogu ćete podignuti tako da koljeno savinete, dok Vam je peta na radiološkom stolu te koljeno rotirate blago prema van. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
RTG NATKOLJENICE
Izvodi se u dvije projekcije: standradna (AP) i profilna (LL)
Standardna snimka (AP): ležite leđima na radiološkom stolu s ispruženim nogama. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
Profilna snimka (LL): ležite na boku snimane strane, koljeno snimane strane blago savinuti, dok ne snimanu nogu povučete prema natrag. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
RTG KOLJENA
Izvodi se u dvije projekcije: standradna (AP) i profilna (LL)
Standardna snimka (AP): ležite leđima na radiološkom stolu s ispruženim nogama. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
Profilna snimka (LL): ležeći na boku snimane strane, noga snimane strane Vam je ispružena i blago savinuta u koljenu. Noga koja se trenutno ne snima savinuta je u koljenu i prebačena preko snimane noge. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
RTG POTKOLJENICA
Izvodi se u dvije projekcije: standradna (AP) i profilna (LL)
Standardna snimka (AP): ležite leđima na radiološkom stolu s ispruženim nogama. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
Profilna snimka (LL): ležeći na boku snimane strane, noga snimane strane Vam je ispružena, dok noga koja se trenutno ne snima je savinuta u koljenu i prebačena preko snimane noge. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
RTG SKOČNIH ZGLOBOVA
Izvodi se u dvije projekcije: standradna(AP) i profilna (LL)
Standardna snimka (AP): ležite leđima na radiološkom stolu s ispruženim nogama. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
Profilna snimka (LL): ležite na boku snimanog zgloba. Noga koja se ne snima Vam je izbačena iza snimane noge, dok Vam je snimani zglob profilnom stranom stopala naslonjena uz radiološki stol. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni.
RTG STOPALA
Izvodi se u dvije projekcije: standradna i kosa
Standardna snimka : sjedite na radiološkom stolu, koljeno Vam je savijeno tako da snimano stopalo može čvrsto stajati na radiološkom stolu. Kada Vam radiološki tehnolog kaže da budete mirni, tako će te i napraviti.
Kosa snimka: sjedite na radiološkom stolu i tijelom ste blago nagnuti prema natrag, koljeno Vam je savijeno i blago rotirano prema nutra. Stopalo Vam je blago zarotirano prema unutrasnjoj strani tako da Vam samo rub stopala dodiruje radiološki stol. Kada Vam radiološki tehnolog kaže da budete mirni, tako će te i napraviti.
RTG PRSNE KOSTI
Izvodi se u dvije projekcije: kosa i profilna (LL)
Kosa snimka: ležite trbuhom na radiološkom stolu, desna ruka stojim Vam uz tijelo, dok Vam se lijeva nalazi pored glavi i pomoću koje blago odižete lijevu stranu Vašega tijela. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
Profilna snimka (LL): stojite bočno, ramenom, naslonjeni na stativ. Zabacite ramena i laktove prema natrag, te šake spojite iz Vaših leđa. Radiološki tehnolog će Vas uputiti u kojem trenutku da budete mirni i ne dišete.
KONTRASTNE RADIOLOŠKE PRETRAGE NA ZAVODU ZA RADIOLOGIJU I ULTRAZVUK KLINIKE ZA INFEKTIVNE BOLESTI „DR. FRAN MIHALJEVIĆ“ U ZAGREBU
– Intravenozna urografija
– I.V.U.
1. Narudžba:
– osobno ili
– e-mailom uz propratnu dokumentaciju
2. Pripreme za I.V.U:
Pacijent dobija pismene upute o pripremi za pretragu. Na pregled dolazi natašte s kompletnom medicinskom dokumentacijom, (stari nalazi, alergijske reakcije na kontrasno sredstvo, dijabetes, bolesti štitnjače). Obavezni krvni nalazi: UREE I KREATININA.
Prije samog pregleda uzima se kratka anamneza te pacijent potpisuje Informirani pristanak.
3. Položaj pacijenta:
Snimanje se izvodi na dijskoposkom stolu ležeći na leđima (antero-posteriorna- AP projekcija). Ovisno o potrebi snimanja pacijent mjenja položaj (kosi, stojeći, na boku, na trbuhu-PA- projekcija).
4. Način izvođenja pretrage:
Radiološki tehnolog prvo napravi tzv. nativnu snimku abdomena (urotrakta). Potom se aplicira kontrasno sredstvo u venu. Nakon davanja kontrasnog sredstva snimanja se izvode u različiim vremenski periodima u skladu s protokolom te ovisno o lučenju kontrasnog sredstva i o ev. patologiji. Snimaju se bubrezi , mokraćni kanali te mokraćni mjehur. Nakon toga radiološki tehnolog snima abdomen u stojećem položaju. Pacijent poslije toga mokri. Vraća se ponovno na dijaskopski stol, gdje mu se učini snimka urotrakta nakon mikcije (mokrenja). Snima se prazni mokraćni mjehur.
Pretaga traje oko jedan sat. Pacijent poslije snimanja ostaje još neko vrijeme na Zavodu, kako bi se spriječio eventualni nastanak zakašnjele alergijske reakcije na kontrast.
MIKCIJSKA CISTOURETROGRAFIJA /MCUG/
1. Narudžba:
Djete se naručuje s:
– dječjih odjela
– dječjih ambulanti
2. Priprema:
Djetetu se na dječjem odjelu ili u dječjoj ambulanti uvede urinarni kateter koji na sebi ima balon i urinarnu vrećicu. Tada se djete dovodi na Zavod u jedinicu za dijaskopiju u pratnji mediciske sestre i roditelja. Potom radiološki tehnologa provjerava da li djete ima svu potebnu medicinsku dokumentaciju (uzv. nalaz , povijest bolesti) te isto tako provjerava položaj urinarnog katetera.
3. Položaj pacijenta:
Djete leži na leđima. Ovisno o potrebi snimanja mijenja položaj, kosi, na boku.
4. Način izvođenja:
Inicijalno se napravi tzv. nativna snimka abdomena (urotrakta). Nakon toga se pripremi kontrasno sredstvo koje se aplicira u bočicu s fiziološkom otopinom. Količina ovisi o težini i dobi djeteta. Potom se infuzijski sistem poveže s postavljenim urinarnim kateterom te se pripremljena otopina razrjeđenog kontrastnog sredstva aplicira preko katetera u mokraćni mjehur.Mokraćni mjehur se snima kad je u cijelosti ispunjen. Nakon toga se vadi urinarni kateter i radiološki tehnolog snima urotrakt tijekom mokrenja (mikcije). Prvo se snima prvi mlaz te potom i drugi mlaz. Radiološki tehnolog mora obratiti posebnu pozornost na položaj djeteta pri čemu je važno dobiti snimku cijelog urotrakta.
PROTOKOL ZA RADIOLOŠKE PRETRAGE SNIMANJA PROBAVNOG SUSTAVA
PACIJENTI KOD SVAKOG PREGLEDA TREBAJU OBAVEZNO IMATI UPUTNICU, RANIJE NALAZE I RTG SNIMKE.
Radiološke metode podrazumijevaju upotrebu ionizirajućeg zračenja, koje je štetno, pa se pacijentu preporuča da se prethodno konzultira sa svojim liječnikom o drugoj manje štetnoj metodi dijagnostike, što je osobito važno kod mlađih osoba (naročito djevojaka i žena generativne dobi).
VAŽNO: Prije snimanja treba obavijestiti liječnika radiologa o alergijama na jod, hranu i lijekove. Također obavijestite liječnika radiologa ako bolujete od astme, šećerne bolesti, bolesti štitnjače, zastojnih promjena jetre, hepatitisa, HIV/AIDSa , multiplog mijeloma, te ako dojite.
ZA SVE PRETRAGE PROBAVNOG SUSTAVA POTREBNO JE DONIJETI SVU PRIJAŠNJU MEDICINSKU DOKUMENTACIJU I DOĆI NATAŠTE!
TRI DANA PRIJE PRETRAGE NE UZIMATI SLJEDEĆE NAMIRNICE:
– grah, kupus, pečeno i suho meso, mlijeko i mliječne proizvode, voće i povrće koje sadrži celulozu te koje nadima – ne piti gazirana pića (Coca-Cola, Pepsi, mineralna voda…)
Navedene namirnice napuhuju crijevo, otežavaju pretragu te ih se ne smije uzimati!
DAN PRIJE PREGLEDA: lagana večera
Na dan pregleda doći NATAŠTE, ne piti i ne pušiti.
PRIPREMA SE VRŠI SUKLADNO PRETRAZI NA KOJU SE PACIJENT UPUĆUJE!!!
PASAŽA TANKOG CRIJEVA
Radiološka kontrastna pretraga kojom se prikazuje tanko crijevo. Pacijent dolazi na pretragu NATAŠTE (ne smije jesti najmanje 8 sati prije pretrage, a piti ne smije najmanje 4 sata prije pretrage). Pretraga započinje pijenjem kontrasta koji preko jednjaka i želuca dospijeva u tanko crijevo. Zatim se u određenim vremenskim razmacima vrši snimanje u ležećem položaju. Trajanje pretrage ovisi o brzini kojom kontrast pasira kroz crijevne vijuge, tako da pretraga kod nekih pacijenata može trajati i više sati.
AKT GUTANJA
Kontrastna radiološka pretraga ždrijela i jednjaka. Pacijent dolazi NATAŠTE. Pacijent uzima gutljaj kontrastnog sredstva (barij, gastrografin), ali ga ne proguta dok mu liječnik ne kaže. Nakon toga slijedi snimanje. PACIJENT MORA SURAĐIVATI S LIJEČNIKOM. Moguć je prolaz kontrasta kod karcinoma, fistula u bronhe što izaziva osjećaj gušenja i kašlja.
DIJASKOPSKI PREGLED ŽELUCA I DVANAESTNIKA (duodenuma)
Radiološka kontrastna pretraga želuca i dvanaestnika. Pacijent dolazi NATAŠTE (ne smije jesti najmanje 8 sati prije pretrage, a piti ne smije najmanje 4 sata prije). Pacijent u stojećem stavu popije 2-3 gutljaja kontrastnog sredstva, a potom se poliježe vodoravno. Snima se u više različitih položaja ovisno o uputama liječnika.
IRIGOGRAFIJA
Irigografija je kontrastna radiološka pretraga debelog crijeva kod kojeg se kontrastno sredstvo (suspenzija barij-sulfata) daje putem nastavka u debelo crijevo (rektalna sonda). Pregled se izvodi ležeći na stolu. Tijekom pretrage potrebno se okretati na bok, na trbuh i leđa, kako bi se kontrast rasporedio po cijelom debelom crijevu. Pacijent mora biti dobro pripremljen, a to znači da dva dana prije pretrage mora započeti s čišćenjem crijeva.
Postupak nije bolan, već postoji određeni osjećaj nelagode, nadutosti i nagon na stolicu.
Svako malo liječnik radiolog RTG-om dijaskopski provjerava napredovanje kontrasta u crijevu.
Radiolog nastoji pregled obaviti sa što manje kontrasta. Kada je kontrast obložio cijelo debelo crijevo započinje se kroz rektalnu sondu upuhivati polagano zrak koji raširi crijevo. Zatim, radiolog napravi snimke svih prikazanih dijelova debelog crijeva.
Upute za pripremu prije irigografije:
DVA DANA PRIJE PREGLEDA NE UZIMATI SLJEDEĆE NAMIRNICE:
– grah, kupus, pečeno i suho meso, mlijeko i mliječne proizvode, voće i povrće koje sadrži celulozu i koje nadima.
– ne piti alkohol i gazirana pića (Coca-Cola, Pepsi, mineralna voda…)
DAN PRIJE PREGLEDA: Nakon ručka, oko 13h, uzeti X-PREP sirup po uputama. Ne večerati.
Na dan pregleda doći natašte (ne jesti)!
Ponijeti sa sobom ranije nalaze i slike, uredno ispunjenu uputnicu, te nalaze o bolesti od koje se liječite ili nalaze u vezi sa sadašnjim tegobama!
PACIJENTI KOJI DOĐU NEPRIPREMLJENI BITI ĆE VRAĆENI KUĆI NEOBAVLJENA PREGLEDA.