Pročelnik Zavoda za infektivne bolesti djece:
Prof. dr. sc. Goran Tešović, dr. med., spec. pedijatrijske infektologije, subspec. intenzivne medicine
Pročelnik Odjela za infektivne bolesti novorođenčadi i dojenčadi:
prim. Ivica Knezović, dr. med., spec. pedijatrijske infektologije, subspec. intenzivne medicine
Odjelni liječnici:
prim. dr. sc. Leo Markovinović, dr. med., spec. infektolog
Ante Šokota, dr. med., spec. pedijatrijske infektologije
Glavna sestra Odjela:
Anka Anđelić, bacc.med.techn.
Kontakt telefon: 385 (0) 1 2826 238, 2826 239, 2826 183
Na Zelenom brijegu, sjevernom perifernom dijelu tadašnjeg Zagreba, 1893. godine, već postoji zidani paviljon za liječenje bolesnika od zaraznih bolesti s mogućnošću dezinfekcije prostora i stvari. To je prva zgrada gradske Kužne bolnice. Ta sto i četrnaest godišnja zgrada do danas je sačuvala svoj prvotni vanjski izgled. Unutrašnjost je preuređivana tijekom 56 godina u nekoliko navrata da bi bila u funkciji odjela za liječenje novorođenčadi i dojenčadi.
Prof. dr. Boris Mravunac – pedijatar, osnivač je i utemeljitelj odjela i pedijatrijske službe u Gradskoj zaraznoj bolnici na Mirogojskoj cesti br. 8, u kojoj je radio od 1949. godine do umirovljenja 1978. godine.
Godine 1970. bolnica postaje ustanova Medicinskog fakulteta i nosi ime “Klinika za zarazne bolesti”, a 1978.g. mijenja ime u Klinika za infektivne bolesti Medicinskog fakulteta “Dr. Fran Mihaljević”.
Dojenački III odjel adaptiran je prvi puta i stavljen u funkciju u veljači 1951.g. Tada je imao 31 krevetić za djecu najranije dobi s mliječnom kuhinjom.
Odjel je vodio dr. Mravunac uz pomoć bolničkih infektologa. Odjel je dobio i potreban broj dječjih njegovateljica i bolničarki te potreban broj pomoćnog osoblja, koje su stjecale znanje i iskustvo radom na odjelu.
Po završetku specijalizacije iz infektologije dr Vesne Svare, 1960. godine odjel dobiva još jednog stalnog liječnika koji se potpuno posvećuje infektološkoj pedijatrijskoj problematici.
Do 1969. godine to je bio jedini dojenački odjel. Uključivao je i intenzivnu skrb, dok su djeca starija od dojenačke dobi liječena s odraslim bolesnicima po drugim odjelima bolnice. Odrasli odjeli su u gotovo svakoj sobi imali po jedan mali dječji krevetić! Tako su nemalo puta odrasli bolesnici, na neki način, čuvali i njegovali djecu!
Unutar prostora III odjela u tri su navrata rađene građevinske preinake za poboljšanje uvjeta rada i smještaja djece. Tako je svaki odjeljak dobio kadicu za kupanje, a odjeljci su imali jedan do četri kreveta.
Kompletno unutarnje renoviranje odjela učinjeno je u prvom navratu 1991. g., a zatim iznova 1999/2000. g. Odjel je obojan u pastelne boje, uređeni su odjeljci radi mogućnosti boravka majki s djecom 24 h (smještaj majke uz dijete). Uređeni su i odjeljci za dnevni boravak majki s djecom – “Dnevna bolnica”.
Broj krevetića se u ovih 55 godina mijenjao od početnih 31 do 46 devedesetih godina, zatim 42 sve do 2002. godine, kada se smanjuje na 34.
Tada je realiziran apartmanski smještaj za roditelje s djecom. U odjeljcima za smještaj majki s djecom, kojih ima 10, a sastoje se od kreveta za majku i dječjeg krevetića, HZZO snosi troškove boravka majki dojilja do 6 mj. starosti djeteta.
U srpnju 2002. godine odjel reducira broj kreveta prema zahtjevima HZZO-a na 19 krevetića u stacionaru/ 10 majka – dijete/ i 4 krevetića u dnevnoj bolnci – ukupno 23.
U dnevnu bolnicu primaju se lakše bolesna djeca koja zahtijevaju inicijalnu parenteralnu rehidraciju, odnosno opservaciju. U slučaju povoljnog tijeka bolesti, te po uvidu u nalaze, nakon 6-24 h, djeca se otpuštaju na kućnu njegu. Ona djeca koja imaju lošije nalaze ili se klinički nisu oporavila zaprimaju se na odjel.
Danas smještajni kapacitet čini 15 dječjih kreveta od čega 10 u smještaju majka-dijete te tri dječja kreveta u Dnevnoj bolnici (ukupno 18 kreveta).
Liječnici daju informacije (sve dane osim subote, nedjelje i blagdana):
-usmeno: od 14,00-15,00 sati
-telefonom: od 13,00-14,00 sati (tel. 01/2826-238, 2826-239)
Medicinske sestre daju informacije (svakodnevno):
-telefonom: od 8,00-9,00 sati i od 20,00-21,00 sat (tel. 01/2826-238)
UPUTE RODITELJIMA/SKRBNICIMA
UPUTE OSOBAMA KOJE BORAVE S DJECOM U BOLNIČKOM SMJEŠTAJU
Više informacija o Pravu na smještaj uz dijete za vrijeme bolničkog liječenja pročitajte na web stranici Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
POSJETI BOLESNICIMA U KLINICI ZA INFEKTIVNE BOLESTI „DR. FRAN MIHALJEVIĆ“
Uvažavajući aktualnu epidemiološku situaciju i početak sezone gripe, kao i cirkulacije drugih respiratornih virusa poput RSV-a i SARS-CoV-2, ograničavaju se posjeti bolesnicima kako slijedi:
1. Posjeti odraslim bolesnicima na odjelu/zavodu koji ne zbrinjava COVID-19 bolesnike:
– u posjet bolesniku smije doći jedan (1) posjetitelj koji nema respiratorne simptome, a koji je tijekom posjete u obvezi nositi medicinsku masku, održavati fizičku distancu te provoditi higijenu ruku
– vrijeme posjeta: utorkom i nedjeljom, od 14.00 do 15.00 sati
– trajanje posjeta: dozvoljeni su posjeti u trajanju od 15 minuta
– Posjet terminalnim i palijativnim odraslim bolesnicima, u svrhu posljednjeg oproštaja, može se dozvoliti i izvan predviđenog vremena posjeta. U tim okolnostima, posjet odobrava voditelj odjela ili njegova zamjena, odnosno nadležni liječnik u dežurstvu.
– ukoliko je bolesnik koloniziran ili inficiran multirezistentnim hospitalnim patogenima, nadležna medicinska sestra/tehničar u obvezi je upoznati posjetitelja s mjerama kontaktne izolacije prema postojećoj Radnoj uputi za kontaktnu izolaciju
– vrijeme posjeta za pojedinog bolesnika može biti izmijenjeno u ovisnosti o opsegu posla, hitnih intervencija, pretraga i slično
2. Posjeti odraslim bolesnicima, smještenim u JIL-u, koji ne boluju od COVID-19, dozvoljeni su jednom tjedno, srijedom, od 14.30 do 15.00 sati. U posjet smije doći samo jedan (1) posjetitelj u trajanju od 30 minuta.
3. Posjeti djetetu, smještenom u JIL-u, dozvoljeni su svakodnevno od 13.00 do 18.00 sati, za jednog (1) posjetitelja koji izvana ulazi u prostor JIL-a. Posjeti djetetu, smještenom na odjelu, dozvoljeni su svakodnevno od 8.00 do 20.00 sati, a u posjet smije, istovremeno, doći jedan (1) posjetitelj.
4. Posjeti na odjelu/zavodu koji zbrinjava COVID-19 bolesnike, provode se u skladu s Radnom uputom o postupniku za dolazak posjetitelja u Kliniku za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ za vrijeme trajanja proglašenja epidemije bolesti COVID-19, uzrokovane SARS-CoV-2, no nije potrebno predočenje EU digitalne COVID potvrde.
Reguliranje posjeta podložno je promjenama te prvenstveno ovisi o aktualnoj epidemiološkoj situaciji.
Jedinica za osiguranje i unapređenje kvalitete zdravstvene zaštite
Tim za kontrolu bolničkih infekcija
30.12.2022.