Pročelnica Zavoda za infekcije probavnog sustava:
Prof. dr. sc. Adriana Vince, dr. med., spec. infektolog
Pročelnica Odjela za gastrointestinalne infekcije:
Izv. prof. dr. sc. Mirjana Balen Topić, dr. med., spec. infektolog
Odjelni liječnici:
prim. dr. Boško Desnica, spec. infektolog
Luka Marinković, dr. med., spec. infektolog
Domagoj Tomasović, dr. med., spec. infektolog
Glavna sestra: Vera Škec, mag. med. techn.
Odjel za gastrointestinalne infekcije se sastoji od bolničkog i polikliničko ambulantog dijela, a funkcionira u sklopu Zavoda za bolesti probavnog sustava. Specijaliziran je za liječenje bolesnika s gastrointestinalnim i parazitarnim bolestima kao i za liječenje tropskih bolesti, no zbrinjavaju se bolesnici sa svim ostalim infektološkim bolestima. Na odjelu je organizirana nastavna i znanstvena djelatnost. Redovito se obavlja praktična nastava iz predmeta infektologija za studente Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te praktična nastava za učenike srednjih i visokih medicinskih škola.
U sastavu odjela nalazi se Ambulanta za crijevne bolesti u kojoj se u sklopu dijagnostičke obrade svakodnevno izvode endoskopske pretrage za bolničke i vanbolničke pacijente (ezofagogastroduodenoskopija, kolonoskopija, rektoskopija). Ambulanta je uključena i u Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva. Prva endoskopija je u Klinici učinjena 1950. godine, a od 1987. je uvedena fleksibilna endoskopija. Od 1995. godine u suradnji sa Zavodom za kliničku mikrobiologiju uvedena je kultivacija H. pylori iz bioptata želučane sluznice tako da do danas postoji kontinuirani uvid u osjetljivost sojeva i razvoj rezistencije.
Na Odjelu se preko Dnevne bolnice hospitaliziraju bolesnici s tkivnim i intestinalnim parazitarnim bolestima. Većina bolesnika s ehinokokozom u RH se liječi na odjelu, a od 1996. u suradnji s interventnim radiologom (prof. I. Drinković) uvedena je metoda perkutane aspiracije ehinokoknih cisti (PAIR).
S obzirom na sve veću prevalenciju bolesnika s recidivirajućim klostridijskim kolitisima i financijskim teretom koji predstavljaju planira se uvesti transplantacija fekalnih mikrobiota kao najučinkovitija metoda liječenja.
Odjel za gastrointestinalne infekcije sastoji se od:
-Ordinacije za gastrointestinalne infekcije
-Ambulante za gastrointestinalne infekcije
-Dnevne bolnice
-Jedinice za endoskopiju probavnog sustava
ODJEL ZA GASTROINTESTINALNE INFEKCIJE (IV) – ŽENSKI
INFORMACIJE LIJEČNICI
– usmeno: ponedjeljak-petak od 14.00 do 15.00 sati
– telefonom: 01/2826-174, ponedjeljak-petak od 12,00 do 15,00 sati
SESTRE
– telefonom: 01/2826-268, svaki dan od 12,00 do 15,00 sati
ODJEL ZA GASTROINTESTINALNE INFEKCIJE (IV) – MUŠKI
INFORMACIJE LIJEČNICI
– usmeno: ponedjeljak-petak od 14.00 do 15.00 sati
– telefonom: 01/2826-167, ponedjeljak-petak od 12,00 do 15,00 sati
SESTRE
– telefonom: 01/2826-267, svaki dan od 12,00 do 15,00 sati
POSJETI BOLESNICIMA U KLINICI ZA INFEKTIVNE BOLESTI „DR. FRAN MIHALJEVIĆ“
Uvažavajući aktualnu epidemiološku situaciju i početak sezone gripe, kao i cirkulacije drugih respiratornih virusa poput RSV-a i SARS-CoV-2, ograničavaju se posjeti bolesnicima kako slijedi:
1. Posjeti odraslim bolesnicima na odjelu/zavodu koji ne zbrinjava COVID-19 bolesnike:
– u posjet bolesniku smije doći jedan (1) posjetitelj koji nema respiratorne simptome, a koji je tijekom posjete u obvezi nositi medicinsku masku, održavati fizičku distancu te provoditi higijenu ruku
– vrijeme posjeta: utorkom i nedjeljom, od 14.00 do 15.00 sati
– trajanje posjeta: dozvoljeni su posjeti u trajanju od 15 minuta
– Posjet terminalnim i palijativnim odraslim bolesnicima, u svrhu posljednjeg oproštaja, može se dozvoliti i izvan predviđenog vremena posjeta. U tim okolnostima, posjet odobrava voditelj odjela ili njegova zamjena, odnosno nadležni liječnik u dežurstvu.
– ukoliko je bolesnik koloniziran ili inficiran multirezistentnim hospitalnim patogenima, nadležna medicinska sestra/tehničar u obvezi je upoznati posjetitelja s mjerama kontaktne izolacije prema postojećoj Radnoj uputi za kontaktnu izolaciju
– vrijeme posjeta za pojedinog bolesnika može biti izmijenjeno u ovisnosti o opsegu posla, hitnih intervencija, pretraga i slično
2. Posjeti odraslim bolesnicima, smještenim u JIL-u, koji ne boluju od COVID-19, dozvoljeni su jednom tjedno, srijedom, od 14.30 do 15.00 sati. U posjet smije doći samo jedan (1) posjetitelj u trajanju od 30 minuta.
3. Posjeti djetetu, smještenom u JIL-u, dozvoljeni su svakodnevno od 13.00 do 18.00 sati, za jednog (1) posjetitelja koji izvana ulazi u prostor JIL-a. Posjeti djetetu, smještenom na odjelu, dozvoljeni su svakodnevno od 8.00 do 20.00 sati, a u posjet smije, istovremeno, doći jedan (1) posjetitelj.
4. Posjeti na odjelu/zavodu koji zbrinjava COVID-19 bolesnike, provode se u skladu s Radnom uputom o postupniku za dolazak posjetitelja u Kliniku za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ za vrijeme trajanja proglašenja epidemije bolesti COVID-19, uzrokovane SARS-CoV-2, no nije potrebno predočenje EU digitalne COVID potvrde.
Reguliranje posjeta podložno je promjenama te prvenstveno ovisi o aktualnoj epidemiološkoj situaciji.
Jedinica za osiguranje i unapređenje kvalitete zdravstvene zaštite
Tim za kontrolu bolničkih infekcija
30.12.2022.