Široki spektar mikroorganizama danas predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik za ljude i životinje, što je postala važna tema za zdravstvenu zajednicu, ali i za vlade i odgovorna državna tijela. To je rezultiralo provedbom različitih mjera biozaštite, usmjerenih na sprječavanje širenja potencijalno štetnih bioloških agensa u okolišu, kao i u zdravstvenim ustanovama.
Jedan dio uzročnika zaraznih bolesti su opasni patogeni koji se detektiraju i inaktiviraju u laboratorijima treće razine biosigurnosti (BSL-3). Razina biosigurnosti 3 uključuje kombinaciju standardnih i posebnih mikrobioloških laboratorijskih praksi i tehnika, sigurnosnu opremu i laboratorijske prostore koji su posebno izgrađeni za tu namjenu.
Hrvatska je endemska zemlja za mnoge od ovih prijetećih uzročnika / bolesti (npr. tularemija, plućna i sekundarna tuberkuloza, bruceloza, Q groznica, melioidoza, tifusna groznica, virusna hemoragična groznica, hepatitis B i C, HIV itd.).
Strateški geografski položaj naše zemlje i rast međunarodne trgovine i putovanja povećava mogućnost uvoza nekih novih mikroorganizama ili čak pojave epidemije potpuno nepoznatog zaraznog podrijetla. Temeljni cilj BSL-3 laboratorija za rad s opasnim uzročnicima je nadzor i brzo reagiranje, kao ključni elementi u kontroli širenja opasnih infekcija.
U tu svrhu u Klinici za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ djeluje Laboratorij za biosigurnost razine 3 u kojem se radi dijagnostika opasnih uzročnika. Za sada ta razina nije predviđena za rad s novim koronavirusom (2019-nCoV) prema međunarodnom preporukama, nego će se uzorci testirati u BSL2+ laboratoriju koji je nešto niže sigurnosne razine. Ukoliko nove spoznaje pokažu da je došlo do promjena u novom koronavirusu, koje zahtijevaju višu razinu zaštite, kao što je BSL-3, naši kapaciteti nam omogućavaju rad na toj razini.
Postupak pripreme kliničkog materijala za transport u laboratorij
Upute za pakiranje infektivnih uzoraka – pogledajte video