Ukoliko ste bili u bliskom kontaktu s potvrđenim slučajem COVID-19 bolesti, imate povišenu tjelesnu temperaturu i simptome od strane gornjeg dišnog sustava (nagli početak barem jednog od sljedećih simptoma: kašalj, grlobolja, kratak dah), možete nas za daljnje informacije kontaktirati na broj telefona: 091/4012-629
Ukoliko ste putovali u područja s uspostavljenom ili lokaliziranom transmisijom novog koronavirusa (SARS-CoV-2) i nemate simptome bolesti, molimo da informacije koje vas zanimaju zatražite od nadležnih dežurnih epidemiologa. Brojeve telefona možete naći na stranici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo: www.hzjz.hr
U slučaju hospitalizacije zbog bolesti COVID-19, mole se pacijenti da ne nose na bolničko liječenje veće količine novaca, nakit ili vrijedne osobne stvari.
Obzirom na epidemiološke okolnosti te aktualne prostorne i organizacijske mogućnosti, posjete nisu dozvoljene ODRASLIM PACIJENTIMA. Kako bi hospitalizirani pacijenti ipak dobili najnužnije potrepštine, organizirali smo preuzimanje stvari na porti glavnog ulaza u Kliniku, a koje će potom biti dostavljene pacijentima na odjele.
STVARI KOJE SE SMIJU DONIJETI HOSPITALIZIRANIM PACIJENTIMA OBOLJELIMA OD COVID-19:
Toaletna torbica:
- četkica za zube
- pasta za zube
- četka za kosu
- gel za tuširanje
- jednokratne britvice
Odjeća i obuća:
- jedna (1) spavaćica i/ili pidžama
- jedne (1) zatvorene papuče koje se mogu prebrisavati
- jedan do dva (1-2) para čarapa
- jedan (1) kućni ogrta
Ostali predmeti
- mobitel/ punjač/ slušalice
- naočale za čitanje
- proteze
- slušni aparat
Donošenje hrane se ne preporuča!
Ukoliko je pacijent smješten u Zavodu za intenzivnu medicinu, NE PRIMAJU SE OSOBNE STVARI.
OBILJEŽAVANJE STVARI KOJE SE DONOSE PACIJENTU
Stvari koje se donose na portu, moraju biti u plastičnoj vrećici koja je dobro zatvorena ili u malom ruksaku. Na vanjsku stranu vrećice ili ruksaka potrebno je napisati:
- ime i prezime pacijenta
- odjel/zavod na kojem je pacijent hospitaliziran
Sugeriramo obilježiti sve predmete pomoću flomastera i/ili naljepnica, navodeći podatke o pacijentu.
PREUZIMANJE STVARI NA PORTI GLAVNOG ULAZA U KLINIKU
Na porti glavnog ulaza u Kliniku, preuzimaju se stvari koje se donose pacijentu. Pri preuzimanju stvari, portir će zatražiti potpis osobe koja ih je donijela.
Podsjećamo na obvezu nošenja maske, dezinfekcije ruku, kao i držanja fizičke distance u međusobnoj komunikaciji.
Nažalost, napominjemo kako ne možemo prihvatiti odgovornost za oštećenje i/ili gubitak stvari, uključujući i nestanak novca, u vlasništvu oboljelih tijekom bolničkog liječenja.
POSTUPANJE SA STVARIMA UKOLIKO JE OBOLJELI OD COVID-19 PREMJEŠTEN U ZAVOD ZA INTENZIVNU MEDICINU
Ukoliko je oboljeli od COVID-19, zbog pogoršanja općeg stanja, premješten u Zavod za intenzivnu medicinu, osoba koja je navedena kao „kontakt osoba“ dotičnog bolesnika bit će obaviještena o premještaju. Obveza je „kontakt osobe“ preuzeti stvari pacijenta, unutar 48 sati, s odjela/zavoda gdje je pacijent bio prvotno hospitaliziran i provesti dekontaminaciju prema uputi.
Osobni predmeti/stvari pacijenta oboljelog od COVID-19, preuzimaju se u plastičnoj, plavoj vreći.
Upute o dekontaminaciji odjeće/obuće/osobnih predmeta
- Pri otvaranju plastične, plave vreće i stavljanju odjeće u perilicu, osoba mora nositi rukavice i kiruršku masku koja prekriva nos i usta.
- Svaku manipulaciju s odjećom treba svesti na minimum. Odjeća se ne smije tresti kako bi se izbjeglo stvaranje aerosola.
Nakon stavljanja odjeće u perilicu, skinu se rukavice i maska te se odbace zajedno s ispražnjenim vrećama u vreću za otpad koja je pripremljena na mjestu rada. Potom se operu ruke tekućom vodom i sapunom. Čistim rukama se uključi perilica na program s temperaturom višom od 600C (kod temperature od 650C kroz najmanje 10 minuta ili 71ºC kroz najmanje 3 minute. Preporuča se navedene temperature održavati u trajanju koje je dulje od propisanog minimuma).
- Preporuča se korištenje uobičajenih deterdženata, a nakon sušenja odjeće, preporuča se glačanje ovisno o vrsti tkanine.
- Obuća i osobni predmeti (remen, mobitel, sat, laptop i ostale osobne stvari) prebrišu se, koristeći rukavice, dezinfekcijskim maramicama (ili jednokratnom krpom, namočenom u dezinficijens). Potom se rukavice skinu i odbace u vreću za otpad koja je pripremljena na mjestu rada. Ruke se temeljito operu sapunom i tekućom vodom u trajanju od 30-40 sekundi ili se utrlja alkoholni dezinficijens u trajanju od 30 sekundi.
Postupanje s vidljivo kontaminiranom odjećom i obućom
- Odjeća i obuća, kontaminirana povraćenim sadržajem, stolicom, urinom ili krvlju, odbacuje se u infektivni otpad ili se ovisno o procjeni i u dogovoru s pacijentom, šalje se u bolničku praonicu rublja.
Posjeti odraslim bolesnicima na Zavodima/Odjelima Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ nisu dozvoljeni zbog aktualne epidemiološke situacije.
Posjeti bolesnicima u odjelima Zavoda za infektivne bolesti djece dozvoljeni su, a regulirani su važećim Kućnim redom Zavoda/Odjela.
Za vrijeme posjeta posjetitelji su obavezni pridržavati se standardnih higijenskoepidemioloških mjera (pranje/dezinfekcija ruku, nošenje maske, fizička distanca), a u
slučaju nejasnoća konzultirati se s osobljem Zavoda/Odjela, prvenstveno odjelnim sestrama.
Reguliranje posjeta podložno je promjenama, a prvenstveno ovisi o aktualnoj epidemiološkoj situaciji.